Royal Perth Yacht Club

Home  //  Calendars  //  All Calendars
Argonaut Trophy - RESULTS Edit
Saturday 04 February 2017, 06:00
Hits : 737

Royal Perth Yacht Club of WA (Inc)

Final Results for 4/02/2017

BW36 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
RF8881 Grand Prix T.Gardnier 1.0000 0:36:02 0:36:02 1 1 FIN 0:00
RF333 3 Good Wives I.& Patrick Clyne 1.0000 0:37:17 0:37:17 2 2 FIN 1:15
RF2000 Nimbus S.Martin 1.0000 0:37:30 0:37:30 3 3 FIN 1:28
R28 By & Large D.Pearce 1.0000 0:38:19 0:38:19 4 4 FIN 2:17

BW36 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
RF8881 Grand Prix T.Gardnier 1.0000 0:36:58 0:36:58 1 1 FIN 0:00
R28 By & Large D.Pearce 1.0000 0:37:14 0:37:14 2 2 FIN 0:16
RF2000 Nimbus S.Martin 1.0000 0:41:51 0:41:51 3 3 FIN 4:53
RF333 3 Good Wives I.& Patrick Clyne 1.0000 0:00:00 0:00:00 4= 4= DNF 0:00

BW8 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
RF812 Hooked P.Willis .7365 0:44:40 0:32:54 1 1 FIN 0:00
R805 The Fox R.OBrien .7262 0:45:19 0:32:55 2= 2 FIN 0:01
R806 Pieces of Eight C.Pye .7245 0:45:52 0:33:14 5 3 FIN 0:20
RF813 Vitalstatistix II D.Spearman .7308 0:45:32 0:33:17 4 4 FIN 0:23
R814 4 Chooks T.Lord .7390 0:45:19 0:33:29 2= 5 FIN 0:35
R802 Hydrate M.Fitzhardinge .7174 0:47:20 0:33:57 7= 6 FIN 1:03
R810 Prim8s G.Lansell .7345 0:46:51 0:34:25 6 7 FIN 1:31
R804 Pi S.Offer .7338 0:47:20 0:34:44 7= 8 FIN 1:50

BW8 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R814 4 Chooks T.Lord .7390 0:38:18 0:28:18 1 1 FIN 0:00
R806 Pieces of Eight C.Pye .7245 0:39:09 0:28:22 3= 2 FIN 0:04
RF813 Vitalstatistix II D.Spearman .7308 0:38:50 0:28:23 2 3 FIN 0:05
R805 The Fox R.OBrien .7262 0:39:33 0:28:43 5 4 FIN 0:25
R810 Prim8s G.Lansell .7345 0:39:09 0:28:45 3= 5 FIN 0:27
R802 Hydrate M.Fitzhardinge .7174 0:40:19 0:28:55 7 6 FIN 0:37
RF812 Hooked P.Willis .7365 0:39:56 0:29:25 6 7 FIN 1:07
R804 Pi S.Offer .7338 0:41:24 0:30:23 8 8 FIN 2:05

BW8 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R805 The Fox R.OBrien .8419 0:45:19 0:38:09 1= 1 FIN 0:00
R806 Pieces of Eight C.Pye .8486 0:45:52 0:38:55 3 2 FIN 0:46
R814 4 Chooks T.Lord .8658 0:45:19 0:39:14 1= 3 FIN 1:05
R802 Hydrate M.Fitzhardinge .8422 0:47:20 0:39:52 5= 4 FIN 1:43
R810 Prim8s G.Lansell .8536 0:46:51 0:39:59 4 5 FIN 1:50
R804 Pi S.Offer .8499 0:47:20 0:40:14 5= 6 FIN 2:05

BW8 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R814 4 Chooks T.Lord .8658 0:38:18 0:33:10 1 1 FIN 0:00
R806 Pieces of Eight C.Pye .8486 0:39:09 0:33:13 2= 2 FIN 0:03
R805 The Fox R.OBrien .8419 0:39:33 0:33:18 4 3 FIN 0:08
R810 Prim8s G.Lansell .8536 0:39:09 0:33:25 2= 4 FIN 0:15
R802 Hydrate M.Fitzhardinge .8422 0:40:19 0:33:57 5 5 FIN 0:47
R804 Pi S.Offer .8499 0:41:24 0:35:11 6 6 FIN 2:01

DIVISION 1 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R303 Hitchhiker P.Briggs .7810 0:36:55 0:28:50 1 1 FIN 0:00
R10 Time Out D.Court .7580 0:41:18 0:31:18 5 2 FIN 2:28
R28 By & Large D.Pearce .8340 0:38:19 0:31:57 4 3 FIN 3:07
AUS3232 Boom R.Scharnell .8430 0:38:00 0:32:02 2 4 FIN 3:12
R24 Waitipi N.Simpson .7660 0:41:51 0:32:03 6 5 FIN 3:13
AUS161 Well Primed Harris/King .8680 0:38:09 0:33:07 3 6 FIN 4:17

DIVISION 1 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R303 Hitchhiker P.Briggs .7810 0:37:16 0:29:06 4 1 FIN 0:00
AUS161 Well Primed Harris/King .8680 0:33:53 0:29:25 1 2 FIN 0:19
AUS3232 Boom R.Scharnell .8430 0:36:01 0:30:22 2 3 FIN 1:16
R28 By & Large D.Pearce .8340 0:37:14 0:31:03 3 4 FIN 1:57
R10 Time Out D.Court .7580 0:41:08 0:31:11 5 5 FIN 2:05
R24 Waitipi N.Simpson .7660 0:00:00 0:00:00 6= 6= DNF 0:00

DIVISION 2 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R192 Frenzy M.Rowe .7411 0:41:36 0:30:50 3 1 FIN 0:00
R100 Itinerant M.Hansen .7474 0:41:59 0:31:23 4 2 FIN 0:33
R34 Swagman V./ .Waldby .7530 0:42:30 0:32:00 5 3 FIN 1:10
R993 True South B.OToole .7788 0:41:26 0:32:16 1= 4 FIN 1:26
R325 Big Diamond J.Mercer .7792 0:41:26 0:32:17 1= 5 FIN 1:27
R1920 Lionheart W.Westaway .7452 0:44:50 0:33:25 6 6 FIN 2:35
R181 Farr Far Away J.Baker .7341 0:45:47 0:33:37 7 7 FIN 2:47
R42 Ragnar H.Price .7536 0:00:00 0:00:00 8= 8= OCS 0:00

DIVISION 2 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R34 Swagman V./ .Waldby .7530 0:42:30 0:32:00 1 1 FIN 0:00
R42 Ragnar H.Price .7536 0:42:51 0:32:18 2 2 FIN 0:18
R181 Farr Far Away J.Baker .7341 0:44:44 0:32:50 3 3 FIN 0:50
R192 Frenzy M.Rowe .7411 0:45:00 0:33:21 4 4 FIN 1:21
R325 Big Diamond J.Mercer .7792 0:46:11 0:35:59 5 5 FIN 3:59
R100 Itinerant M.Hansen .7474 0:00:00 0:00:00 6= 6= DNF 0:00

DIVISION 3 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R 102 Hellas N.Melidonis .7850 0:28:43 0:22:33 1 1 FIN 0:00

DIVISION 3 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R 102 Hellas N.Melidonis .7850 0:30:06 0:23:38 1 1 FIN 0:00

E22 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
AUS963 The Rat G.Kitto .7702 0:35:54 0:27:39 1 1 FIN 0:00
AUS1356 Zipi G.McBriar .7508 0:36:58 0:27:45 5 2 FIN 0:06
AUS1402 The Croc M.Manford .7710 0:36:24 0:28:04 2 3 FIN 0:25
AUS1374 St Johns Dance R.Smith .7722 0:36:30 0:28:11 3 4 FIN 0:32
AUS883 Tusk G.Smith .7717 0:36:45 0:28:22 4 5 FIN 0:43
AUS1367 Outside Chance R.Black .7469 0:38:14 0:28:33 11 6 FIN 0:54
AUS1226 Highlander M.Webster .7536 0:38:02 0:28:40 10 7= FIN 1:01
AUS1022 Screaming Plum D.Kerr .7694 0:37:15 0:28:40 7 7= FIN 1:01
AUS1320 Chilly Bin D.Van der Struyf .7640 0:37:45 0:28:50 8 9 FIN 1:11
AUS1382 1382 P.Chappell .7604 0:37:56 0:28:51 9 10 FIN 1:12
AUS648 Fussy M.Valentini .7316 0:39:28 0:28:52 13 11 FIN 1:13
AUS827 Heart Starter M./G.Lovelady .7813 0:37:07 0:29:00 6 12 FIN 1:21
AUS1359 Chicken Soup M.Crier .7519 0:38:39 0:29:04 12 13 FIN 1:25
AUS939 The K9 R.Olde .7467 0:41:30 0:30:59 14 14 FIN 3:20
AUS1223 Galactic Wind J.Greeve .7283 0:00:00 0:00:00 15= 15= DNF 0:00

E22 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
AUS1367 Outside Chance R.Black .7469 0:35:17 0:26:21 5 1 FIN 0:00
AUS1226 Highlander M.Webster .7536 0:35:15 0:26:34 4 2 FIN 0:13
AUS883 Tusk G.Smith .7717 0:34:28 0:26:36 1 3 FIN 0:15
AUS1223 Galactic Wind J.Greeve .7283 0:36:36 0:26:39 11 4 FIN 0:18
AUS1356 Zipi G.McBriar .7508 0:35:35 0:26:43 7 5 FIN 0:22
AUS1374 St Johns Dance R.Smith .7722 0:34:58 0:27:00 2 6= FIN 0:39
AUS1382 1382 P.Chappell .7604 0:35:30 0:27:00 6 6= FIN 0:39
AUS1022 Screaming Plum D.Kerr .7694 0:35:14 0:27:07 3 8 FIN 0:46
AUS648 Fussy M.Valentini .7316 0:37:21 0:27:20 13 9 FIN 0:59
AUS891 Bandwagon S.Lissiman .7629 0:35:59 0:27:27 10 10 FIN 1:06
AUS1402 The Croc M.Manford .7710 0:35:50 0:27:38 9 11 FIN 1:17
AUS827 Heart Starter M./G.Lovelady .7813 0:35:36 0:27:49 8 12 FIN 1:28
AUS1320 Chilly Bin D.Van der Struyf .7640 0:36:58 0:28:15 12 13 FIN 1:54
AUS1359 Chicken Soup M.Crier .7519 0:37:58 0:28:33 14 14 FIN 2:12
AUS939 The K9 R.Olde .7467 0:38:31 0:28:46 15 15 FIN 2:25
AUS963 The Rat G.Kitto .7702 0:00:00 0:00:00 16= 16= DNF 0:00

E22 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
AUS963 The Rat G.Kitto .8006 0:35:54 0:28:44 1 1 FIN 0:00
AUS1359 Chicken Soup M.Crier .7736 0:38:39 0:29:54 3 2 FIN 1:10
AUS1374 St Johns Dance R.Smith .8196 0:36:30 0:29:55 2 3 FIN 1:11
AUS939 The K9 R.Olde .7870 0:41:30 0:32:40 4 4 FIN 3:56

E22 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
AUS1374 St Johns Dance R.Smith .8196 0:34:58 0:28:40 1 1 FIN 0:00
AUS1359 Chicken Soup M.Crier .7736 0:37:58 0:29:22 2 2 FIN 0:42
AUS939 The K9 R.Olde .7870 0:38:31 0:30:19 3 3 FIN 1:39
AUS963 The Rat G.Kitto .8006 0:00:00 0:00:00 4= 4= DNF 0:00

END 24 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R142 Amber P.Cook .6083 0:28:12 0:17:09 1 1 FIN 0:00
R153 Ishtar P.Holmes .5538 0:32:21 0:17:55 4 2 FIN 0:46
R82 Odette M.Hallam .6032 0:29:45 0:17:57 2 3 FIN 0:48
R47 Argo B.Rosen .5855 0:31:07 0:18:13 3 4 FIN 1:04
SP79 Intrinzic J.Connell .5675 0:32:58 0:18:43 5 5 FIN 1:34

END 24 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R153 Ishtar P.Holmes .5538 0:33:49 0:18:44 3 1 FIN 0:00
R142 Amber P.Cook .6083 0:31:21 0:19:04 1 2 FIN 0:20
R82 Odette M.Hallam .6032 0:32:22 0:19:31 2 3 FIN 0:47
SP79 Intrinzic J.Connell .5675 0:35:33 0:20:10 4 4 FIN 1:26
R47 Argo B.Rosen .5855 0:38:29 0:22:32 5 5 FIN 3:48

IRC Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R303 Hitchhiker P.Briggs 1.0450 0:36:55 0:38:35 1 1 FIN 0:00
R28 By & Large D.Pearce 1.0460 0:38:19 0:40:05 2 2 FIN 1:30

IRC Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R303 Hitchhiker P.Briggs 1.0450 0:37:16 0:38:57 2 1= FIN 0:00
R28 By & Large D.Pearce 1.0460 0:37:14 0:38:57 1 1= FIN 0:00

S80 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
SP285 Front Up W.Phillipe .9407 0:36:35 0:34:25 3= 1 FIN 0:00
R128 Windmill B.Hay .9644 0:35:45 0:34:29 2 2 FIN 0:04
R881 Fusion J.Johnston .9985 0:34:37 0:34:34 1 3 FIN 0:09
R580 Uncle Louis J.Richardson .9594 0:36:35 0:35:06 3= 4 FIN 0:41
R280 Vintage Red T.Strickland .9653 0:36:39 0:35:23 5 5 FIN 0:58
R600 Sweet Babs D.Beresford .9295 0:38:12 0:35:30 6 6 FIN 1:05
SP266 Spectre M.Kennedy .9314 0:38:41 0:36:02 7 7 FIN 1:37

S80 Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R881 Fusion J.Johnston .9985 0:34:19 0:34:16 1 1 FIN 0:00
R128 Windmill B.Hay .9644 0:35:49 0:34:32 2 2 FIN 0:16
SP266 Spectre M.Kennedy .9314 0:37:23 0:34:49 4 3 FIN 0:33
R580 Uncle Louis J.Richardson .9594 0:36:44 0:35:15 3 4 FIN 0:59
R600 Sweet Babs D.Beresford .9295 0:39:42 0:36:54 6 5 FIN 2:38
R280 Vintage Red T.Strickland .9653 0:39:09 0:37:47 5 6 FIN 3:31
SP285 Front Up W.Phillipe .9407 0:00:00 0:00:00 7= 7= DNF 0:00

S80 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R128 Windmill B.Hay .9644 0:35:45 0:34:29 2 1 FIN 0:00
R881 Fusion J.Johnston .9985 0:34:37 0:34:34 1 2 FIN 0:05
R580 Uncle Louis J.Richardson .9594 0:36:35 0:35:06 3 3 FIN 0:37
R280 Vintage Red T.Strickland .9653 0:36:39 0:35:23 4 4 FIN 0:54
R600 Sweet Babs D.Beresford .9295 0:38:12 0:35:30 5 5 FIN 1:01

S80 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R881 Fusion J.Johnston .9985 0:34:19 0:34:16 1 1 FIN 0:00
R128 Windmill B.Hay .9644 0:35:49 0:34:32 2 2 FIN 0:16
R580 Uncle Louis J.Richardson .9594 0:36:44 0:35:15 3 3 FIN 0:59
R600 Sweet Babs D.Beresford .9295 0:39:42 0:36:54 5 4 FIN 2:38
R280 Vintage Red T.Strickland .9653 0:39:09 0:37:47 4 5 FIN 3:31

S97 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R104 Dejavu M.Hannaford .5555 0:31:36 0:17:33 2 1 FIN 0:00
R287 Hejira J.Bailey .5617 0:31:24 0:17:38 1 2 FIN 0:05
R297 Terra S.Plunkett .5584 0:31:37 0:17:39 3 3 FIN 0:06
R198 Hornets Nest R.Meyers .5434 0:32:32 0:17:41 4 4 FIN 0:08
R971 Jolie Breeze N.Timoney .5300 0:34:23 0:18:13 6 5 FIN 0:40
R737 Polythene Pam J.Hughes .5457 0:33:52 0:18:29 5 6 FIN 0:56

S97 CLUB Argonaut Trophy

Boat No Boat Name Skipper H'cap Elapsed Time Corrected Time Over Line On H'cap Finish Code Minutes Off
R287 Hejira J.Bailey .5617 0:30:56 0:17:23 1 1 FIN 0:00
R737 Polythene Pam J.Hughes .5457 0:33:04 0:18:03 2 2 FIN 0:40
R198 Hornets Nest R.Meyers .5434 0:33:18 0:18:06 3= 3 FIN 0:43
R297 Terra S.Plunkett .5584 0:33:18 0:18:36 3= 4= FIN 1:13
R104 Dejavu M.Hannaford .5555 0:33:29 0:18:36 5 4= FIN 1:13
R971 Jolie Breeze N.Timoney .5300 0:35:36 0:18:52 6 6 FIN 1:29

This Report was generated by The Finishing Line Race Results Software Version 3. 6. 2
last updated on 4/02/2017
By system administrator

Back

Our Address

crawley map

Royal Perth Yacht Club
Australia II Drive, Crawley
Western Australia
Ph: +61 8 9389 1555
Email: club@rpyc.com.au

annexe map

Fremantle Annexe
Mews Road, Fremantle
Western Australia
(Opposite Kailis Brothers)
Ph: +61 8 9430 4590
Fax: +61 8 9430 4567

Scroll Up